Miami de Acar Yatırım. ABD'de satıyor Türkiye'de yapıyor

Turkofamerica Dergisi

Florida hızla gelişen emlak sektörü ile dünyanın gözdesi bir eyalet. 10 binden fazla üye firması olan Florida Emlakçılar Derneği (The Florida Association of Realtors) verilerine göre Florida’da yılın ilk 11 ayında toplam 17,219 ev satıldı. Bir önceki yıla göre ev satışlarında yüzde 1’lik bir artış yaşanırken, ortalama ev fiyatları da yüzde 31 oranlık artışla 191 bin 300 dolardan 250 bin 500 dolara yükseldi. Ev fiyatları ortalamasında ise başı 538 bin 770 dolarla California eyaleti çekiyor.

Miami, Orlando, Jacksonville, Tampa, St. Petersburg ve Tallahassee gibi gözde şehirleri bünyesinde barındıran Florida, Türk girişimcilerinin de merceği altında. Türkiye’den pek çok ünlü ismin daire satın aldığı ve sayısız Türk emlakçının faaliyet gösterdiği Florida’da inşaat sektörüne yatırım yapan işadamlarından biri de Türkiye’de yarım asra yakın iş tecrübesine sahip bir isim: Acar Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Acar.

AMERİKALILAR’A TÜRKİYE’DEN EV
Arkadaş ziyareti amacıyla gittiği Miami’deki emlak sektöründeki hareketliliği göz önüne alarak yatırıma soyunan Abdullah Acar, Miami’nin değişik bölgelerinde lüks daire alım-satımına başladı. Operasyonda Acar Enterprises ile alım yapılırken, dairelerin pazarlamasını Acar Real Estate yapıyor. Acar Enterprises’ın bugüne aldığı daire sayısı 30’u geçti. Bu dairelerden altı tanesinin satışını da kaarlı bir şekilde gerçekleştirdi.
ABD’deki ilk yatırımını ev alımları ile gerçekleştiren Acar, müteahhit firmalarla ortak olarak inşaat yapma ve büyük projelerde iş birliğine gitmeye hazırlandıklarını ifade ediyor.

İşadamı Acar’ın ev alım-satımı dışında Florida’da ağırlık verdikleri alanlardan biri de arazi geliştirme. Acar, “İnşaat alanında özellikle Florida bölgesinde yoğunlaşacağız. Çünkü bu sektör bu bölgede çok gelişmekte ve geleceği çok parlak” diyor. Acar’ın Florida’da ev satışı dışında Türkiye’ye yerleşmek isteyen Amerikalılar’a da Bodrum ve İstanbul’da yaptıkları evleri pazarlamak planları arasında yer alıyor.

“SİZ DE GELİN
Acar
’ın uzun yılların ardından yurtdışı yatırımına yönelten etkenler Türkiye’de ki mevduat faizlerinin düşük olması ve dövizin uzun zaman aynı seviyede kalması.

Acar, yatırımlarında sabırlı olduklarına vurgu yapıyor. “ABD’de kanunlara bağlı olarak yatırım yapıyorsanız ve gerekli sabrı da gösteriyorsanız para kazanmama gibi bir durumla karşılaşma şansınız yok” diye konuşuyor.

Acar, ABD yatırımlarına bakıp Türkiye’den tamamen ayrıldıkları gibi bir anlam çıkarılmaması gerektiğine vurgu yapıyor. “Bunu hayal bile etmeyiz” diyor. Türkiye’de ki işadamlarına ABD’ye yatırıma gelmeleri konusunda çağrıda bulunuyor:
“İnanılmaz bir pazar ve eğer rekabet gücünüz ve profosyonelliğiniz varsa bu pazarı değerlendirmelisiniz. Bu arada güçlü olunca diğer memleketlerde işler daha da kolay oluyor. Rekabeti ve iş profesyonelliğini öğreniyorsunuz.”

Acar Holding’i kurumsal bir yapıya büründürdüklerini ve işlerin başında oğullarının olduğunu söyleyen işadamı Abdullah Acar, şirketin yeni açılımlara yönelmesinde bu profesyonelliğin etkisi olduğuna dikkat çekiyor.
İşadamı sayısı artıkça ABD’de güçlü lobi olunabileceğine vurgu yapan tecrübeli işadamı Acar, Miami’de geçirdiği günlerinde hobisi ise NBA takımlarından Miami Heat’in maçlarını izlemek.

YARIM ASIRLIK YOLCULUK
Abdullah Acar
’ın Bursa’da küçük bir markette başlayıp Miami kıyılarına uzanan öyküsünde pek çok iş kolunda ilklere attığı imzalar var. Bursa’da ticaret lisesini bitirdikten sonra ticaret hayatına babasına ait markette 27 yaşında atılan Acar, 1958 yılında Bursa’ya sığmayan hayalleriyle birlikte İstanbul’a geldi.
Önceleri kimyevi maddeler toptancılığı yaptı. Bu iş mağazası yıkılana dek devam etti. 1961 yılından 1972 yılına kadar gıda işiyle uğraştı. Bir süre sonra toptancılığın bir önemi kalmadığına karar vererek sektör değiştirmeye karar verdi. 1972 yılında farklı bir sektöre merhaba dedi. Bugünde Türkiye reklam sektörünün önde gelen şirketlerinden olan Güzel Sanatlar Reklamcılığı kurdu. 1980 yılına kadar yönetim kurulu başkanlığını yaptığı reklam şirketindeki hisselerini aldığı iyi teklife hayır demeyerek sattı.

İLK ARACI KURUMLARDAN
1980’li yıllarında başında yaşanan banker krizini badiresiz atlatan Abdullah Acar, 1987 yılında para piyasası düzene girince Sermaye Piyasası Kurulu’ndan Acar Menkul Değerler A.Ş.’yi kurma izni aldı. Acar, sektördeki ilklerden biri olmayı başardı.
1977 yılında kurduğu Acar Holding çatısı altında diğer şirketleri toplayan Acar, Acar Yapı İnşaat A.Ş, Acar Turizm, Acar Factoring, Acar Yatırım şirketlerinin sahibi.
Ayrıca spora olan düşkünlüğü ile de tanınan Abdullah Acar, 1980 yılında aşığı olduğu Fenerbahçe Spor Klubü’ne yönetici olarak girdi. Deneyimli işadamı Fenerbahçe’de değişik dönemlerde Asbaşkan, Mali Komite Başkanlığı ve Basketbol Şube Sorumluluğu görevlerini üstlendi.

ACAR’IN MİAMİ’DE YATIRIM YAPTIĞI PROJELER
Courts Brickell Key, Asia Brickell Key, Carbonell Brickell Key, Biscayne 900, One Miami, Everglades, Marinablue, Marquiz, Brickell 500, Met1, Met2, Met3, Dupont, Paramount, The Plaza, Epic.

Metni okumak için buraya tıklayınız  : Turkofamerica  Miami de Acar Yatırım. ABD'de satıyor Türkiye'de yapıyor

Turkofamerica Dergisi

ABD'de satıyor Türkiye'de yapıyor

ABD'de lüks konut alım-satımı yapan Abdullah Acar, Türkiye'de yeni projelere imza atıyor. Silivri'de 72 villanın inşaatına başlayan Acar, Bodrum'da yabancılara satmak için konut yapacağı arsa arıyor
Vatan Gazetesi


Yörünge Gazetesinin Abdullah ACAR ile röpörtajı

İşadamı Abdullah Acar’a sorduk; Türkiye’de ve Amerika’da çok güzel yatırımlara imza attınız. Şimdi Silivri’yi tercih ettiniz. Peki neden Silivri? İşte Acar’ın cevabı:
Silivride Lüks Villalara ACAR İmzası

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün eski yöneticilerinden, Acar Holding'in patronu Abdullah Acar, Silivri'de 72 villanın inşaatına başladı
Yörünge Gazetesi


Silivri'de Marina Projesi’ne ACAR Aday

Geçtiğimiz Pazar günü, sahibi olduğu villaların temel atma törenine katılan Abdullah Acar, Belediye Başkanı Hüseyin Turan’la görüşerek, Marina Projesine aday olduğunu söyledi.
Yörünge Gazetesi