Yörünge Gazetesinin Abdullah ACAR ile röpörtajı

İşadamı Abdullah Acar’a sorduk; Türkiye’de ve Amerika’da çok güzel yatırımlara imza attınız. Şimdi Silivri’yi tercih ettiniz. Peki neden Silivri? İşte Acar’ın cevabı:

SİLİVRİ’NİN BODRUM’DAN NE FARKI VAR?

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün eski yöneticilerinden, Acar Holding'in patronu Abdullah Acar’la uzun bir söyleşi yaptık. Amerika-Bodrum-Silivri arasında adeta mekik dokuyan başarılı iş adamını Silivri’ye çeken sebepleri Yörünge okurları için yayınlıyoruz.

ABD'de lüks konut alım-satımı yapan ve  Silivri’de 72 konutluk Acar Yapı Sunser Villalarının satışına başlayan işadamı Abdullah Acar, Silivri ile ilgili düşüncelerini gazetemize anlattı. Daha önceleri de gazetemize verdiği özel demeçlerde marina projesine aday olduğunu söyleyen Acar, Silivri’ye yatırım yapmaktan ve Silivri’de bulunmaktan  büyük mutluluk duyduğunu ifade ediyor. Türkiye’nin ve Amerika’nın sayısız şehrini gezen Acar’a göre Silivri’nin Bodrum’dan bir farkı yok. Tek fark; Bodrum’da yaz 6 ay, Silivri de 4 ay. 

Spordan siyasete, ekonomiden yerel yönetimlere kadar pek çok konuda düşüncelerini aldığımız Abdullah Acar’la olan söyleşimizin devamını soru cevap şeklinde yayınlıyoruz.

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni ve İmtiyaz Sahibi İrfan Ermiş’in sorularına Abdullah Acar’dan cevaplar:

İrfan Ermiş: Türkiye’de ve Amerika’da çok güzel yatırımlara imza attınız. Şimdi Silivri’yi tercih ettiniz. Peki neden Silivri?

Abdullah Acar: Yaptığımız araştırmalarda Silivri’de istihdam gördük, gelecek gördük. Silivri’de büyük bir yoğunluk var. Bundan dolayı İstanbul fiyatlarına göre daha ucuz. Bizim Bodrum’da da inşaatlarımız var. Ama oranın fiyatları çok yüksek. Bodrum ile kıyasladığın zaman yarı yarıya. Silivri’de deniz ayağının altında. Silivri’nin Bodrum’dan ne farkı var? Bir tek farkı var; Bodrum’da yaz 6 ay, Silivri de 4 ay. Onun dışında hiçbir farkı yok.

Şampiyonluğu son saniyede Galatasaray’a kaptıran Fenerbahçe’de Başkan Aziz Yıldırım’ın istifa etmesiyle olağanüstü kongre sürecine giren kulüpte bir dönem yöneticilik de yapmış olan  Abdullah Acar’a Fener’in son durumunu sorduk.

İrfan Ermiş: Silivri’yi cazip kılan sebepler sadece bunlar mı? Mesela yerel yönetimleri? Örneğin Silivri Belediye Başkanı koyu bir Fenerbahçeli. Siz de Fenerbahçe Kulübü’nün  hem yönetiminde bulundunuz hem de halen üyesisiniz. Acaba bu Fenerbahçelilik kanı çekmiş olabilir mi sizi Silivri’ye?

Abdullah Acar: Hayır. Ben Belediye Başkanının Fenerbahçeli olduğunu yeni öğrendim.

İrfan Ermiş: Spordan söz açılmışken, Fenerbahçe’nin son saniyelerdeki şampiyonluğu kaybedişi ve kamuoyundaki Aziz Yıldırım’la ilgili agresif olduğu yolundaki söylentiler. Bunun yanı sıra Fenerbahçe Camiası’nın ikilem içersindeki kavgaları, yönetimdeki bazı insanlarla, muhaliflerle sert kavgaları ve Ali Şen’in açıklamaları. Bu son gelişmelerle ilgili söyleyecekleriniz var mı?

Abdullah Acar: Aziz Yıldırım önce bir insan ve bir insanın da tahammül gücü var. Fenerbahçe Kulübünde değil başkanlık, yönetim kurulunda veya muhasebesinde çalışmak bile çok büyük sabır ister. Çünkü milyonlarca taraftarımız var. Aziz Yıldırım’la bunların hepsini görüştük ve istifa ettiğine çok üzüldüm. Ama dedim ki; ya istifasını geri alacaktır yada kulübe geri dönecektir. Yönetim de bunu gayet iyi biliyor. Tabi ki işinden de güç kaybetmiş oluyorsun. Aziz Yıldırım Kulübe çok şeyler vermiştir. Ve de devam edecektir. Çünkü  Fenerbahçelidir. Geri dönmesi lazım. Şimdi olmasa bile 1 yıl iyice dinlenip o 1 yıl sonra Fenerbahçe aşkı galip gelecektir ve tekrar dönecektir. Ben istifa etmesine son derece üzüldüm. Çünkü kendisi ile kısada olsa çalışmamız oldu. Aziz Yıldırım’ın nasıl bir Fenerbahçeli olduğunu iyi biliyorum.

İrfan Ermiş: Fenerbahçe’nin Şampiyonluğunu kaybetmesini neye bağlıyorsunuz ?

Abdullah Acar: Benim kendi kanaatim Fenerbahçe’yi şampiyon yapmadılar. Kupa maçında ilk karşı takımdaki oyuncu  kırmızı kart görmesi gerekiyorken bize frikik verildi. Yani 4 gol atsaydık 5 gol yiyecektik, 7 gol atsaydık 8 gol yiyecektik. O kupanın artık Denizli’ye gideceği belliydi. Oyun başladıktan 10 dakika sonra ki tablo buydu. Galatasaray yalnız kendi camiasını değil Beşiktaş kulübü önünde bütün Fenerbahçe dışında herkesin oyunu aldı. Herkesin desteğini aldı. Keşke olmasaydı. Aradan 10 gün geçti ama ben hala o maçın tesiri altındayım. Üzülüyorum. Böyle olmaması lazımdı. Ama önümüzde 100. sene var. 100. sene çok önemli bizim için.

İrfan Ermiş: Bir gazetede okudum, Ali Şen’in açıklamaları vardı. Aziz Yıldırım’ı çok sert bir şekilde eleştirdi. Siz okudunuz mu ?

Abdullah Acar: Hayır Yurt dışındaydım okumadım.

İrfan Ermiş: Aziz Yıldırım için “kendini de bitirdi Fenerbahçe’yi de bitirdi” şeklinde sert ifadeler kullandı. Ali Şen’e bunu yakıştırabildiniz mi? Böyle bir durumda bu şekilde yaklaşması doğru muydu?

Abdullah Acar: Evvela Ali Şen’de başkanlık yapmış bir arkadaşımızdır. Sertlik, ne Ali Şen’e nede başka birine yakışmaz..

İrfan Ermiş: Biz gelelim yatırım konusuna. Şimdi Amerika’da da iş yapıyorsunuz Türkiye’de de iş yapıyorsunuz. Türkiye’de iş yapmakla Amerika’da iş yapmak arasındaki fark nedir? Neye yatırım yapmak lazım? Tecrübelerinizden ve deneyimlerinizden yola çıkarak bakıldığında nerede ve nasıl kar yapılır?     

Abdullah Acar: Türkiye ile Amerika arasında çok fark var. Amerika’da iş yapmak son derece kolay. Fix fiyatlarda 1 lira aşağı 1 lira yukarı diye bir hadise yok. Türkiye’de de bulunduğumuz durumdan prensip olarak katiyen kredi almıyoruz. Ayrı üste para verse kredi yine almıyoruz. Şimdi Silivri’de yapacağımız konutlar 76 tane. Onların satışına başladıktan sonra ikinci bir yapım düşünüyoruz.

İrfan Ermiş: Amerika’da gördüklerinizden esinlenerek Silivri’nin yerel yöneticilerine bir tavsiyeniz, bir öneriniz var mı?

Abdullah Acar: Bu gün Amerika kendi yatırdığı paraya % 5 faiz veriyor. Mevduata bana borç yapınca % 6’yla veriyor.  % 6’yla Amerika’da para almak herkesin işine geliyor. Çünkü Amerika’daki 52 tane eyaletin çilekleri Florya’ya geliyor. Yerel yönetimi son derece iyi Amerika’nın.

İrfan Ermiş: Silivri’de yüksek bir yere çıktığınız zaman gördüğünüz manzara Amerika’da yada Bodrum’da var mı? Örneğin iş adamı Nurullah Baldöktü ile bir röportaj yapmıştık ve o, belediyeye şöyle bir öneride bulunmuştu: “Gecekondular yıkılsın. Yerine 5’er, 10’ar katlı apartmanlar yapılsın. Daha sonra gece kondu da oturanlar dairelere yerleştirilsin. Güzel bir yapılaşmaya, şehirleşmeye doğru gidilsin.” Sizin bu konuda öneriniz nedir?     

Abdullah Acar: Bunu Melih Gökçek’te yapmıştı. Gecekonduları gördükçe üzülüyorum. Gecekonduda oturanlara böyle bir teklif yapıldığı zaman onlar memnuniyetle terk ederler. Tabi bu da para meselesi, güç meselesi

İrfan Ermiş: Devletten alınan kredilerle bu işlerin yapılabileceğini söylemişti Nurullah Baldöktü.

Abdullah Acar: Yapılır. Bugün İstanbul’un yarısı kaçak. İstanbul’da binlerce, on binlerce konut var. Hiç biri de vergi vermiyor. Bütün bunlar kayıta alınsa, bunlardan vergi alınsa, işte bir takım gelirler elde edilse, bütçe  % 50 artar. İnşallah bu kanunu çıkarmaya çalışacağız.

İrfan Ermiş: Silivri’ye mesajınız var mı?

Abdullah Acar: Dün Silivri’deydim. Çoluk çocuk sahilde yürüdük. Avrupa’da demeyeceğim ama ileri dönük bakıldığı zaman Türkiye’de birçok sahilden daha düzgün. Sahil pırıl pırıl. Silivri’nin yoğurdu boşuna mı meşhur? Bence köftesi daha da meşhur. Çünkü ben boğazına düşkün biri değilim. Her gidişimde orada köfte yemekten, piyaz yemekten, ayran içmekten büyük bir zevk alıyorum.     Yörünge Gazetesi

Yörünge Gazetesinin Abdullah ACAR ile röpörtajı

İşadamı Abdullah Acar’a sorduk; Türkiye’de ve Amerika’da çok güzel yatırımlara imza attınız. Şimdi Silivri’yi tercih ettiniz. Peki neden Silivri? İşte Acar’ın cevabı:
Silivride Lüks Villalara ACAR İmzası

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün eski yöneticilerinden, Acar Holding'in patronu Abdullah Acar, Silivri'de 72 villanın inşaatına başladı
Yörünge Gazetesi


Silivri'de Marina Projesi’ne ACAR Aday

Geçtiğimiz Pazar günü, sahibi olduğu villaların temel atma törenine katılan Abdullah Acar, Belediye Başkanı Hüseyin Turan’la görüşerek, Marina Projesine aday olduğunu söyledi.
Yörünge Gazetesi